suszone-sliwki

Suszone śliwki walczą z utratą masy kostnej

Być może uważamy, że wiemy, jak się dobrze odżywiać, aby utrzymać mocne kości. Z tego względu pochłaniamy mleko na litry albo cały jogurt grecki, ponieważ wapń jest głównym budulcem trwałych kości. Jednak w ostatnim czasie pojawił się jeszcze jeden sposób, który z pewnością uznamy za bardzo dobrą wiadomość. I istnieje duża szansa, że ​​już go mamy w naszej szafce kuchennej.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Pennsylvania State University pokazuje, że codzienne spożywanie suszonych śliwek może chronić przed wyniszczającymi złamaniami kości.

Mocniejsze kości w sześć miesięcy!

Suszone śliwki dają wiele wspaniałych korzyści zdrowotnych, w tym także pomagają w utracie wagi. Jednakże nie jest to jedyna korzyść zdrowotna, jaką może zaoferować ten owoc o twardym miąższu.

Na potrzeby przeglądu opublikowanego w czasopiśmie Advances in Nutrition naukowcy przeanalizowali dane z 16 badań na zwierzętach. W ramach badań odkryli, że spożywanie około 10 suszonych śliwek dziennie przez sześć miesięcy:

  • zatrzymało utratę gęstości mineralnej kości,
  • zapewniło ochronę przed zwiększonym ryzykiem złamań,
  • obniżyło stres oksydacyjny i stany zapalne,
  • pomogło wzmocnić kości.

Wyniki te są godne uwagi zwłaszcza dla kobiet w wieku powyżej 50 lat – ponieważ gęstość mineralna kości gwałtownie spada po menopauzie.

Dlatego następnym razem, gdy będziemy w sklepie na zakupach, dopilnujmy, aby w naszym wózku wylądowały suszone śliwki. Dobrą wiadomością jest to, że każdy sklep spożywczy lub supermarket będzie miał zapas suszonych śliwek na swoich regałach. Warto zaznaczyć, że produkt ten nie jest drogi, więc nie musimy się martwić, że uszczupli nasz portfel.

A jeśli preferujemy, możemy przyrządzić suszone śliwki we własnym domu.

Najlepiej spożywać co najmniej 10 suszonych śliwek dziennie.

Jeżeli dbasz o swoje zdrowie i dobrze się odżywiasz, z pewnością zainteresuje Cię artykuł o 5 niesamowicie zdrowych koktajlach owocowych.