soki-owocowe

5 napakowanych zdrowiem soków owocowych

Nie wszystkie soki mają wysokie wartości odżywcze. Jednak w tym artykule przygotowaliśmy tylko najzdrowsze rodzaje soków owocowych, które tryskają euforią smaku i beztroskim życiem. Należy też dodać, że niektóre z najzdrowszych owoców dla naszego organizmu oferują również jedne z najzdrowszych soków.

Sok pomarańczowy

Niektóre badania pokazują, że sok pomarańczowy ma nie tylko właściwości przeciwzapalne, ale jego długotrwałe spożywanie jest również związane z niskim poziomem cholesterolu LDL. Inne badania ujawniają, że wypicie kilku szklanek soku pomarańczowego zapobiega zapaleniu, które może wywołać wysokotłuszczowy posiłek.

W jednym z badań 55 kobiet spożywało tłusty posiłek zapijany sokiem pomarańczowym lub wodą. Kilka godzin później u osób pijących sok poziom cytokin zapalnych był niższy niż u osób pijących wodę.

Lemoniada

Lemoniada może pomóc w zażegnaniu kamieni nerkowych – jest to bolesny problem, który ma tendencje do narastania. Jeśli cierpimy na kamienie nerkowe, zmniejszamy ryzyko ich nawrotu nawet o 90 procent dzięki dziennej dawce lemoniady.

Wystarczy wymieszać sok z cytryny z wodą. Jest od razu gotowy do picia.

Sok winogronowy

Sok winogronowy jest dobrym źródłem antocyjanów – przeciwutleniaczy, które mogą wspomagać pracę mózgu. W 2017 r. naukowcy przeanalizowali osoby starsze, które piły sok winogronowy. Seniorzy, którzy pili sok winogronowy codziennie przez 12 tygodni, wykazali poprawę w testach pamięci.

Sok żurawinowy

Sok żurawinowy może zapobiegać zakażeniom układu moczowego. Jednak niezaprzeczalnym dowodem jest to, że w soku z żurawin istnieją fitochemikalia mogące poprawić zdrowie układu pokarmowego i trawiennego. Badanie z 2018 roku zauważyło, że hamowanie produkcji H. pylori w żołądku może promować zdrowie układu pokarmowego.

Pijąc sok żurawinowy, powinniśmy się tylko upewnić, że pijemy 100% sok z żurawin, a nie napój z soku żurawinowego. Napoje żurawinowe mogą być obciążone zbędnym cukrem i kaloriami.

Sok z suszonych śliwek

Sok z suszonych śliwek zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, potasu i błonnika. Dodatkowo zawiera zdrową dawkę naturalnego środka przeczyszczającego – sorbitolu z alkoholu cukrowego. Sorbitol może pomóc w regulacji układu trawiennego.

Soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne powinny znaleźć się w diecie każdego z nas. Są szybkie w przygotowaniu, bardzo pożywne, a do tego niesamowicie smaczne. Jak można więc zauważyć, pijąc sok, możemy spodziewać się głównie zalet, bardzo rzadko wad.