Storczyki piękna ozdoba domów

Storczyki bardzo często ozdabiają okna domów. Są to przepiękne, okazałe kwiaty na które decyduje się najwięcej kobiet. Istnieje 40 tys odmian Orchidei. Orchideje są to rośliny które zaplataja korzenie wokół większych drzew, niektóre odmiany tolerują duże działanie promieni słonecznych, lecz przeważnie bardziej pasuje im półcień.


Orchidea występuje w różnych kolorach chociaż tradycyjny to biały oraz jasnoróżowy można także spotkać niebieskie, czerwone, żółte. Jeśli na półkach sklepowych zobaczymy kwiaty o bardzo intensywnej barwie oznacza to że kolor zawdzięczamy barwników i który został wszczepiony w pędy rośliny. Jest to proces jednorazowy czyli na jedno kwitnięcie, każde kolejne będzie w naturalnym kolorze kwiatka.


Pielęgnacja tych pięknych roślin jest zależna od rodzaju kwiatka, niektóre uwielbiają słoneczne miejsca natomiast inne będą bardziej zadowolone z półcienia. Lecz łączy je jedno, wszystkie rodzaje nie lubią nadmiaru wody z racji że są to kwiaty powietrzne nie potrzebuja dużej ilości wody. Podlewanie powinno być umiarkowane, storczyki lepiej rozwijają się mając wilgoć. Nadmiarem wody skrzywdzimy roślinę.
Niestety złe oświetlenie oraz nadmiar wody to nie jedyne błędy w pielęgnacji storczyków. Kwiaty te nie lubią przeciągów ani zimna. Dlatego nie powinien stać przy uchylnym oknie. Wilgotność powietrza powinna wynosić 60% w zbyt niskiej roślina usycha natomiast w wyższej gnije. Do uprawy Orchidei używamy specjalnego podłoża z kory oraz doniczki z dużą ilością dziur w jej dole, zapilobiega to kumulowaniu się wody dzięki czemu chroni roślinę przed gniciem. Najlepsza metoda na podlewanie rośliny jest wstawienie jej na 5 min do dużej ilości wody, trzeba jednak zadbać aby woda nie została w liściach. W okresie wzrostu warto nawozić storczyki odżywkami, najlepsze dające piękne efekty kwiatu są te specjalne dla storczyków. Po okresie kwitnienia roślina ta przechodzi w stan spoczynku, jest to faza w której ograniczamy podlewanie nawet do zera. Niektóre pędy usychają, jeśli zauważymy suchy pęd należy go obciąć.


Niestety jak każde rośliny tak i te piękności są atakowane przez choroby i szkodników. Jeśli nie mają spełnianych wymagań może pojawić się gnicie liści oraz choroby bakteryjne. W takim przypadku należy wyeliminować zakażone elementy rośliny i opryskać ją fungicydem.
Dbajmy o storczyki aby ładnie i korzystnie kwitły i ozdabiały pokoje.