Kiedy lepszym wyborem dla psa będzie karma mokra?

Odpowiednio zbilansowana, pełnoporcjowa, sucha lub mokra karma dla psa powinna dostarczyć zwierzęciu wszystkich składników odżywczych, a także mikro i makro składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Ze względu na wygodę stosowania i cenę, pierwszym wyborem większości właścicieli psów są karmy suche. W praktyce jednak karmy mokre są przez psy jedzone chętniej, co jest pochodną ich struktury zbliżonej do naturalnego pożywienia drapieżników.

Zalety karmy mokrej

Podstawową przewagą mokrych karm dla psów nad karmami suchymi jest konsystencja bardziej zbliżona do naturalnego pożywienia mięsożerców. W dobrej jakości karmach mokrych gołym okiem dostrzeżemy kawałki mięsa. Zapach takiego pożywienia jest również bardziej intensywny i miły dla nozdrzy, przez co większość psów traktuje mokrą karmę jak prawdziwy smakołyk. Ze względu na wysoką zawartość wody, która może sięgać nawet kilkadziesiąt procent, mokra karma dla psa ma również zdecydowanie mniejszą gęstość kaloryczną niż karma sucha. Oznacza to, że w takiej samej porcji (objętości) karmy mokrej jest dużo mniej kalorii niż w karmie suchej. To duża zaleta w przypadku psów mających problem z nadwagą. Podając psu karmę mokrą, zwierzę szybko nasyci głód, nie pochłaniając przy tym kosmicznej liczby kalorii. Jedynym problemem przy stosowaniu karm mokrych może być zwiększona częstotliwość oddawania moczu przez psa.

Najlepsza karma dla psa z nadwagą

Wybór mokrych karm dla psów w szczególności polecany jest zwierzętom mającym problem z nadwagą. Takie pożywienie ma mniejszą gęstość kaloryczną i pies nie musi głodować, żeby schudnąć. Mniejsza gęstość kaloryczna karm mokrych nie oznacza, że jest to żywność gorszej jakości. Wręcz przeciwnie. Karmy mokre powstają z lepszej jakości składników pochodzenia zwierzęcego. Po prostu w ich składzie jest więcej wody, która ma zero kalorii. Pies, jedząc taką samą ilość karmy suchej i mokrej, w tym drugim przypadku pobiera znacznie mniej kalorii, dzięki czemu nie tyje.  Mokra karma dla psa jest również dobrym wyborem w przypadku tych zwierząt, które niechętnie pobierają karmy suche lub nie chcą pić wody.

Sprzedawane w puszkach lub jednoporcjowych saszetkach karmy mokre dla psów to podstawa wyżywienia wielu czworonogów małych ras. Diety większości psów średnich i dużych bazują raczej na tańszych i bardziej kalorycznych karmach suchych. Jednak również takim zwierzętom, jako urozmaicenie codziennego menu, warto od czasu do czasu podawać karmę mokrą. Mokre karmy są również dobrym wyborem dla psów z nadwagą.