Jakie możliwości stoją przed współczesnym seniorami?

Wiele osób przyznaje, że przekraczając 50 rok życia, z niecierpliwością czeka na ten czas, który pozwoli im w spokoju cieszyć się emeryturą. Zgodnie z ich wizjami, będą mogli czerpać z życia pełnymi garściami. Tak faktycznie być może, ale wiele osób starszych z czasem zaczyna borykać się z problemem samotności. Czerpanie z życia nie jest możliwe, ponieważ istnieją pewne bariery finansowe. Rozwiązaniem dla takiej sytuacji, może stać się osiedle senioralne. Jest to coraz bardziej popularna usługa, która jest w stanie sprawić, że życie wielu osób starszych jest w stanie zmienić się na lepsze.

Osiedle dopasowane do możliwości osób starszych

Osiedle senioralne to miejsce, które zostaje stworzone z myślą o osobach starszych. Do dyspozycji są mieszkania i apartamenty o różnych powierzchniach. Można je wynająć samodzielnie lub z innymi osobami starszymi. Ważne jest to, że ma się do czynienia z budownictwem, które przeznaczone jest dla wszystkich osób w podeszłym wieku. Również tych, które mają ograniczoną ruchowość. Nie trzeba obawiać się żadnych barier architektonicznych. Przykładem takiego miejsca jest Villa Zakątek https://villazakatek.pl/ – pierwszy cohosuing w Polsce. To, co jest dobre w tej usłudze, to możliwość wprowadzenia się od zaraz. Nie trzeba martwić się o żadne sprzęty, ponieważ mają oni do dyspozycji w pełni wyposażone apartamenty.

Wszyscy razem

Osiedle senioralne to tak naprawdę alternatywa dla domu opieki w Lublinie, gdzie wszyscy żyją razem. Tzn. część mieszkalna jest osobna dla każdego seniora. Do dyspozycji są część wspólne, gdzie organizowane są zajęcia grupowe o różnej tematyce. Nie trzeba się zresztą zapisywać na żadne zajęcia, aby spotkać innych sąsiadów. W każdej chwili można wyjść z mieszkania do wspólnych przestrzeni, które będą sprzyjać integracji. W takim miejscu nikt nie jest zmuszony do żadnych aktywności.

Jednak wielu seniorów cieszy się z tego, że ma możliwość zamieszkania w miejscu, gdzie może spotkać takich samych ludzi, podobnych wiekiem i często o takich samych upodobaniach. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób można walczyć z samotnością, która dotyka ogromną ilość osób starszych. Jak to się mówi – zawsze jest do kogo buzię otworzyć. Ze znajomymi będzie można wybrać się na spacer, do kina lub do innego miejsca. To taki lek na samotność i lęki, które bardzo często dotykają osoby starsze, doprowadzając do podupadania na zdrowiu. Można z tym walczyć, przebywając na osiedlu senioralnym z innymi osobami, które również będą cieszyć się z tego, że mają wesołe towarzystwo.

Co oferują osiedla senioralne?

Osiedla senioralne, które „przywędrowały” do Polski zza granicy, powoli zapełniają się nowymi mieszkańcami. Powstają nowe miejsca do zamieszkania, gdzie można liczyć na różne udogodnienia. Wśród nich można znaleźć np.:

  • systemy wspierające bezpieczeństwo;
  • system do komunikacji zdalnej z osobami bliskimi;
  • miły i empatyczny personel, który jest do dyspozycji seniorów przez całą dobę;
  • bezprzewodowy internet.

Wszystko uzależnione jest tak naprawdę od tego, które osiedle zostanie wybrane. Można być jednak pewnym tego, że osoby starsze znajdą się w pięknym miejscu, które da im dodatkową motywację do życia. Depresja to choroba, która tyczy się także emerytów, którzy pozostawieni samemu sobie, nie widzą sensu dalszego życia. Takie podejście zmieni się z pewnością na osiedlu senioralnym. Miejscu, które jest w stanie na nowo rozbudzić chęć do życia, gdzie liczy się tu i teraz oraz dbałość o zdrowie fizyczne i psychiczne.