maly-pokoj

Jak dekorować mniejsze przestrzenie

Dekorowanie małych przestrzeni może wydawać się twardym orzechem do zgryzienia. Chcemy zmieścić jak najwięcej bez utraty wolnego miejsca, wypełnić pomieszczenie naszą osobowością oraz uniknąć chaosu i bałaganu. Jednakże, nawet jeśli zdecydujemy się na bardziej minimalistyczne lokum, nie musimy rezygnować ze stylu. Oto jedne z najlepszych wskazówek, które zafundują naszemu małemu gniazdku stylowy lifting.

Czysta podłoga

Wiadomo, że potrzebujemy miejsca na najpotrzebniejsze rzeczy. Jednak nawet najdoskonalej urządzony mały pokój zaliczy porażkę, jeśli nie będziemy mogli się swobodnie poruszać.

Warto postawić na elementy pływające, takie jak półki i stoliki nocne, aby utrzymać podłogę wolną od przedmiotów. Wybierzmy też kinkiety, zamiast lamp podłogowych.

Elementy składane

Możemy potrzebować biurka w pokoju albo stołu w jadalni. Tylko czy naprawdę potrzebujemy ich przez cały czas? Rozważmy więc zainstalowanie mebli, które można złożyć, gdy nie są używane. Tym sposobem zwolnimy miejsce na podłodze i unikniemy dodatkowego bałaganu.

A jeśli mamy kuchnię z jedną ścianą, możemy zdecydować się na drzwi harmonijkowe, aby schować rzeczy, których aktualnie nie używamy.

Oświetlenie

Małe przestrzenie mogą stać się ciemne z powodu małych okien lub ich braku. Można uzupełnić brak naturalnego światła, dodając różne źródła światła w każdym pomieszczeniu – od kuchni po sypialnię.

Połączmy efektowne oprawy sufitowe — ładną wiszącą lub elegancką oprawę podtynkową, w zależności od wysokości sufitu — z kinkietami lub lampami stołowymi, aby uzyskać przytulną i jasną atmosferę.

Lustra, lustra, lustra

Jeśli nasz pokój narzeka na brak naturalnego światła, świetną decyzją mogą być tutaj lustra, które będą odbijać światło. Mogą również sprawić, że przestrzeń będzie wyglądać na większą.

Rozważmy zamontowanie na ścianie dużego lustra albo stwórzmy galerię ścienną o różnych rozmiarach i kształtach.

Dywany

Dywan to jedyny przedmiot, na którym zdecydowanie nie powinniśmy oszczędzać, jeśli mamy zamiar powiększyć nasze pomieszczenie. Należy tylko pamiętać, iż mały dywanik sprawi, że pomieszczenie będzie dość małe.

Dlatego wybierzmy wykładzinę podłogową, która jest wystarczająco duża, aby wypełniła całą podłogę, również pod meblami.

Odważne wybory

Mała przestrzeń nie oznacza, że ​​musi to być białe pomieszczenie. Nadal możemy odważnie postawić na kolor, niezależnie od wielkości naszego mieszkania. Ciemniejszy odcień farby na ścianach i suficie może sprawić, że przestrzeń będzie przypominać atrakcyjną szkatułkę na klejnoty.

Zachować spójność

Na małej przestrzeni ilość dekoracji jest dość ograniczona. Dlatego dopilnujmy, żeby wszystko do siebie pasowało. Trzymajmy się ograniczonej palety kolorów, niezależnie od tego, czy jest to kolor jasny i przewiewny, czy ciemny i dramatyczny.

Meble wielofunkcyjne

Wykorzystajmy w pełni swoją przestrzeń, znajdując meble, które mają również miejsce do przechowywania. Wybierzmy łóżko z wbudowanymi szufladami albo sofę ze schowkami na koce, pościel, czy swetry.

Warto też postawić na wielofunkcyjność. Na przykład, leżanka może służyć zarówno jako sofa, jak i łóżko dla gości.

Przestrzeń między meblami

Nie powinniśmy ściskać mebli, przysuwając je do ściany i bardzo blisko siebie. Tak ciasna aranżacja sprawi, że pokój będzie znacznie mniejszy. Dlatego, jeśli to możliwe, odsuńmy meble od ściany i upewnijmy się, że jest między nimi przestrzeń.

Decydując się na ten krok, prawdopodobnie będziemy musieli pozbyć się tych rzeczy, których nie używamy na co dzień, czyli stolików bocznych, krzeseł akcentujących itp.

Rozmiar ma znaczenie

Na małej przestrzeni nie ma potrzeby ustawiania mebli i dekoracji o niewielkich rozmiarach. Kluczem do sukcesu jest wybranie kilku wyrazistych elementów, które naprawdę przyciągną wzrok.

Możemy używać mebli o regularnych rozmiarach i dekorować pomieszczenie dużymi kawałkami sztuki. Jednak, żeby uzyskać ten efekt, musimy użyć mniej elementów w całym pomieszczeniu.