Co najczęściej niszczy kaktusy? Jak pomóc roślinie podczas choroby?

Kaktusy to nadal jedna z najpopularniejszych roślin uprawianych w domu. Sadzenie i pielęgnacja tych ciekawych sukulentów może okazać się trudna. Wbrew powszechnym opiniom, kaktusy są wymagające i potrzebują fachowej opieki.


Te jakże piękne rośliny są narażone na ataki wirusów, grzybów i bakterii, które mogą je doszczętnie zniszczyć. Choroby wirusowe zwane inaczej wirozy, mogą spowodować gnicie kaktusa.
Zjawisko obumierania roślin rozpoczyna się od żółknięcia liści oraz pojawiania się plam. Jeśli w porę nie zaopiekujemy się rośliną, zginie. Wirus należy rozpoznać bardzo wcześnie, co wcale nie jest łatwe. Jednak gdy mamy pewność ,że kaktus został zaatakowany przez chorobę musimy działać. Zawirusowany kaktus należy odizolować od innych a najlepiej go usunąć. Choroby przenoszą się przez zakażony nóż lub inne narzędzie do podcinania zrazu. Niestety nie ma skutecznej ochrony przez chorobami wirusowymi. Można jednak temu zapobiec poprzez tak zwaną higienę przy pielęgnacji kaktusów. Nie wolno dopuścić do ich namnażania.


Choroby bakteryjne natomiast, są rzadziej spotykane od wirusów. W małych hodowlach bądź w domach nie mamy z nimi do czynienia. Występują one najczęściej w dużych profesjonalnych hodowlach.
Kolejnym zagrożeniem dla kaktusów są wszelkiego rodzaju choroby grzybowe, zwane mykozami. Jak wiadomo, grzyby rozwijają się w warunkach gdzie panuje duża wilgotność i brak przewiewu. Tak jak w przypadku chorób wirusowych, należy szczególnie dbać o staranne zabezpieczenie roślin i narzędzi do ich uprawy. Grzyby można łatwo rozpoznać, ponieważ tworzą na kaktusach plamy, które mogą mieć charakter bulwiastych nalotów. Choroba grzybowa powoduje gnicie roślin od korzenia aż po pędy. Brunatne plamy szybko obejmują całą roślinę i ją niszczą. Zaatakowany kaktus należy szybko usunąć, aby nie przeniósł zakażenia na inną roślinę. Kaktusy, które można jeszcze uratować należy dokładnie oczyścić z naruszonej tkanki sproszkowanym aluminium. Proces jest długi, ale często kończy się powodzeniem.


Istnieje wiele rodzajów wirusów, bakterii i grzybów. Najgroźniejsze są jednak choroby grzybowe. Odmian grzybów jest bardzo wiele. Hodowcy w walce z nimi stosują opryski i zasypki. Do najczęściej stosowanych jest miedzian oraz cynko miedzian.
Oprócz stosowania środków chemicznych, kaktusom można pomóc niwelując nadmierną wilgoć powietrza.